Regiony v centru zájmu

Rekonstrukce Repre zahájena: Smuteční akt bez pozvánek

Město oficiálně zahájilo rekonstrukci kulturního domu Repre. Slavnostní akt před lidmi utajilo a celá akce tak působila spíše jako rodinný smuteční obřad.

Tento článek je komentářem a obsahuje subjektivní hodnocení, ironii a sarkasmus.

Je středa 10. dubna 2024 a páni v oblecích, držící kladívka, se shromáždili před fasádou kulturního domu Repre. Byl totiž velký den – den, kdy se po letech tahanic a kontroverzí rozjela největší investiční akce v historii Mostu: rekonstrukce Repre. Za zády politiků zněly tóny dětského pěveckého sboru, jejichž zpěv měl zřejmě umocnit slavnostní atmosféru a dodat celé akci punc výjimečnosti.

Moment je to opravdu historický, během posledních let se totiž konalo několik demonstrací, jejichž účastníci nesouhlasili s plánem radnice přestěhovat knihovnu do Repre a upozorňovali na problémy s projektovou dokumentací celé rekonstrukce. Slavnostní zahájení je tak domnělým vítězstvím politiků a prohrou části občanské veřejnosti.

Hlavně nenápadně a bez veřejnosti

Pokud se ovšem podíváme podrobněji na fotky z celé akce, zjistíme, že výsledek je prohrou i pro samotné politiky. Místo slavnostního nádechu totiž celá událost spíše připomínala smuteční obřad v nejužším rodinném kruhu. Město zjevně cítilo strach z negativní reakce veřejnosti a možného narušení demonstranty, a tak celé slavnostní zahájení raději zorganizovalo tajně, bez pozvání občanů. Oficiální fotky tak, spíše než slavnostní akt, připomínají nudné třídní focení, kde se opakují stále ti stejní politici v různých skupinkách.

Neinformovanost ohledně Repre nás provázela i posledních několik měsíců, kdy město přestalo vydávat jakékoliv oficiální zprávy. Dokonce i samotná smlouva byla podepsána v tichosti. Lhůta pro dovolání účastníků výběrového řízení přitom skončila zhruba měsíc před poklepáním na základní kámen, město ale i tak mlčelo o tom, že se žádný účastník neodvolal.

Negativní reakce Mostečanů

V komentářích pod oficiálními fotkami z akce nešetří lidé kritikou, plnou sarkasmu a hořkosti. Poklepání na základní kámen přirovnávají Mostečané k pokládání věnce na rakev Repre a celou rekonstrukci označují jako smrt centra města. Z množství kritických reakcí to vypadá, že politici nejenže zorganizovali pohřeb mostecké architektuře, ale taktéž pohřeb svému vlastnímu politickému působení. Pokud se jim nepodaří získat důvěru voličstva zpět, může se skutečně jednat o jejich poslední volební období u moci.

Editace původní fotografie publikované na stránkách města Mostu: Tomáš Mutinský.

Já osobně bych ovšem mostecké politiky pochválil za to, že se chovají jako řádní hospodáři. Neboť za jedny finanční prostředky dokázali zorganizovat jak slavnostní zahájení, tak velmi komorní, smuteční ceremonii, jenž je de facto hromadným pohřbem několika uměleckých děl najednou. Lze již jen dodat památná slova nesmrtelného Horsta Fuchse: „A to se vyplatí!“

Politici mají nyní před sebou náročný úkol, a sice přesvědčit občany, že Repre bude znovu žít. Ačkoliv se jim pravděpodobně podaří přivést Repre zpět k životu, pachuť zabitého potenciálu a špatné komunikace s veřejností tu s námi zůstane.

Otázkou také je, co nakonec radní z kulturního domu skutečně vytvoří.

Možná Repre přivedou zpět k životu. Ale jistě jen do té míry, do které to jejich amatérská „koncepce“ umožní. Nedomyšlenou náplní totiž politici sami určili limity potenciálu, kterého může Repre dosáhnout. Vzácná budova tak nebude nikdy moci Mostečanům ze sebe nabídnout to nejlepší. 

I když se radním podaří Repre resuscitovat, nejspíše touto cestou vytvoří jakýsi hybrid nebo, obrazně řečeno, zombie, která nemůže zemřít, ale ani žít naplno.

Autor článku: Adam Malý

Korektura textu: Alena Motlová

Editace fotografie v textu a grafika na sociálních sítích: Tomáš Mutinský

Editace úvodní fotografie: Adam Malý