Regiony v centru zájmu

Město

Komunitní kavárna The Most Café, která dlouhá léta oživovala centrum města, končí. Radnice jí vypověděla nájemní smlouvu, aniž by tento krok odůvodnila. Občané vnímají výpověď jako pomstu města za to, že kavárna měla otevřené dveře všem, včetně aktivistů.
Velmi diskutovaný projekt rekonstrukce Repre se vleče už od roku 2017, kdy město vybralo zhotovitele projektové dokumentace. Výběrové řízení vyhrála firma Artech, od uzavření smlouvy se ale cena zvýšila o 3,4 milionu korun.
Mostečtí politici nemají smysluplné argumenty pro svá rozhodnutí, ani potřebu doručovat občanům kvalitní výsledky. A už vůbec nemají potřebu vést dialog s veřejností. Místo toho si zvou média, která mají s městem finanční vztahy.
Dne 27. 2. 2024 se v Mostě konala demonstrace za citlivou rekonstrukci Repre, kam Mostěčané přišli vyjádřit svůj nesouhlas s postupem radnice. Demonstranty podpořili odborníci z řad architektů a historiků a taktéž vnučka samotného otce Repre, architekta Mojmíra Böhma.
Primátor Hrvol se ve svém videu zaštítíl již nežijícím autorem Repre Mojmírem Böhmem s tím, že údajně architektonickou soutěž odmítl. Rodina architekta na slova primátora reaguje prohlášením.
27.2.2024 se v Mostě koná demonstrace za citlivou rekontrukci Repre. E-mostecko vyrazilo na sociální sítě hájit pozici vedení města.
Primátor Hrvol tvrdí, že autor Repre Mojmír Böhm si architektonickou soutěž nepřál. Vynechává ale zásadní informaci o tom, že Böhm chystanou rekonstrukci kritizoval a žádal účast nejlepších architektů.
Ředitel Podkrušnohorského gymnázia v Mostě zrušil studentům přednášku o kulturním domu Repre. Zkusil zodpovědnost přehodit na samotné studenty, členy školního parlamentu. Za zrušením zřejmě mohl stát tlak školské rady. Karel Vacek, ředitel gymnázia, se prý bude příště snažit podobnou přednášku ze všech sil před médii utajit.
Mostecko není jen mediální pouští, ale územím, kde je novinařina těsně provázána s politiky. Tyto praktiky je třeba vynést na světlo. Proto si musíme promluvit o serveru E-mostecko.
Umělkyně a dokumentaristka Hannah Saleh zachytila ve svých filmech příběh historických budov, kterým osud nadělil těžkou cestu, na jejímž konci měl čekat úpadek a zapomnění. Hannah zachycuje neúnavný boj nadšenců za jejich záchranu a strasti, jimiž se musí proplétat. První, který nám představuje, se týká zámku Jezeří a přináší portrét touhy zachránit klenot, který nestačila pohltit těžba. Film si můžete pustit přímo v článku, který divákovi dodává kontext.